polskienglishdeutsch
top_picture_2

W samym sercu Warmii i Mazur.

Agro Raj jest doskonałym miejscem dla osób, które swój wypoczynek chcą uzupełnić zwiedzaniem Warmii i Mazur. Okoliczne atrakcje turystyczne to przede wszystkim ślady bogatej historii tych terenów.

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd leży na trasie Olsztyn – Ostróda w przepięknym krajobrazie ziemi warmińskiej. Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Sanktuarium Maryjne jest obecnie miejscem licznych pielgrzymek.

Kanał Ostródzko–Elbląski

Kanał Ostródzko-Elbląski jest unikalnym systemem wodnym łączącym kilka jezior z Zalewem Wiślanym. Jego niezwykłość polega na pokonywaniu prawie 100-metrowej różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Urządzenia hydrotechniczne funkcjonują od 1860 roku. Kanał zaliczany jest do ewenementów w skali światowej.

Zamek w Malborku

Gotycki zamek w Malborku został wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457. Zamek jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. Od 1997 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Muzeum i pole bitwy pod Grunwaldem

W dniu 15 lipca 1410 r. w pobliżu Grunwaldu miała miejsce najsłynniejsza bitwa średniowiecznej Polski. Każdego roku w jej rocznicę (w najbliższą sobotę ok. 15 lipca) organizowana jest wielka inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem, na którą przybywają tysiące miłośników rycerstwa.

Skansen w Olsztynku

Początki skansenu w Olsztynku sięgają 1909 roku. Skansen posiada obiekty budownictwa ludowego pochodzące z Warmii, Mazur, Powiśla, Barcji, Sambii i Małej Litwy zwanej również Pruską Litwą i stanowi jeden z najciekawszych zespołów skansenowskich w Polsce.

Gierłoż – Wilczy Szaniec

W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny tajnej kwatery Hitlera. Wilczy Szaniec był największą wojenną kwaterą Hitlera zbudowaną w związku z planowaną inwazją III Rzeszy na Związek Radziecki. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 1940 roku na terenach lasu w okolicach Kętrzyna. 20 lipca 1944 roku dokonano tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

Święta Lipka

Święta Lipka to nie tylko sławne Sanktuarium Maryjne, ale także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.

Kretowiny – Jezioro Narie

Jezioro Narie to jedno z najpiękniejszych polskich jezior, którego woda ma najwyższą klasę czystości i przejrzystość do 5 metrów. Narie to wymarzone miejsce dla wędkarzy. Jezioro ma bardzo urozmaicone dno, z licznymi górkami podwodnymi i głębokimi rynnami.


pfr